Bądź na bierząco - RSS

Miejskie problemy z psem

sierpień 25th, 2011 Kategoria dla psa, dla psów, tresura psów

Mieszkańcy miast posiadający psy, mają o wiele więcej problemów niż posiadacze domów prywatnych z obejściem. Pies jest przyjacielem, który wielu mieszkańcom miast pomaga z przezwyciężeniem stresu związanego z pędem za karierą, czy pracą. Z drugiej strony biorąc pod uwagę psa wtłoczonego w betonową dżunglę musimy mieć na uwadze, że będzie on wtedy wymagał od nas bardzo dużo uwagi, skupienia i odpowiedniego rodzaju tresury. Życie w mieście dla psa nie jest tak proste, jak dla nas. Młode psy, nieprzystosowane do życia w takich warunkach, przyjęte z wiejskich domów lub też podmiejskich osiedli, mają problem z adaptacją w środowisku, w którym panuje nieustanny hałas i tłok. Dlatego istotną rolę odgrywa tutaj kontakt pomiędzy psem, a jego panem. Pies, jak wiemy, jest bardzo wyczulony na hałas, a także na wszelkiego rodzaju bodźce zapachowe.

Problemy z psem w mieście

Spaliny będące nierozłączną częścią każdego miasta wpływają na choroby, takie jak astma, chroniczny bronchit, czy też uczulenia. W miastach wstęp do parków, placów zabaw jest dla psów wzbroniony, a to właśnie są jedyne kawałki zieleni w tej miejskiej dżungli. To sprowadza się do tego, że większość czasu nasz pupil spędza w otoczeniu czterech ścian w naszym mieszkaniu. Ratuje go jedynie codzienne wyprowadzenie na spacer. Jak więc widzimy, życie naszego pupila w mieście, jest bardzo nieszczęśliwe. Jak temu skutecznie przeciwdziałać? Jedynym wyjściem z tego typu sytuacji jest odpowiedni trening. Pies od najmłodszych lat musi zostać przyzwyczajony do tego typu życia, a brak zieleni, miejsca do wybiegania możemy mu zrekompensować w postaci weekendowych wyjazdów za miasto. Musimy wpoić psu podstawowe komendy, takie jak „siad”, „zostań”, „do mnie”. Dodatkowo musimy wyuczyć go obejścia ze smyczą tak, by nie zachowywał się gwałtownie i przypadkiem nie wskoczył pod pędzący samochód, rower, itp.

Jednym z powodów, dla którego pies może mieć łatwiejsze życie w domu z ogrodem jest możliwość montażu w drzwiach wejściowych urządzenia typu drzwiczki dla psów, dzięki którym pupil może w nieograniczony sposób wchodzić, jak i też wychodzić z domu do ogrodu. Tego typu drzwiczki odciążają również jego właścicieli od ciągłego otwierania mu drzwi i ciągłego wyprowadzania na spacery po to tylko, by mógł się wypróżnić. Współczesna technika daje nam również możliwość zautomatyzowania procesu otwierania się drzwiczek. Jest to ogromny plus zwłaszcza wtedy, gdy w obrębie naszej posiadłości jest dużo bezpańskich psów, czy też kotów. Takie rozwiązanie możemy zastosować również w bloku pomiędzy pokojami. Zwiększa to swobodę poruszania naszego pupila.


Napisz Komentarz