Bądź na bierząco - RSS

Mój pies szczeka – co robić i jak ograniczyć szczekanie psów ???

wrzesień 7th, 2010 Kategoria dla psa, szczekanie psa, tresura psów

Nasz pies w ogrodzie to często nie tylko zniszczenia, które można eliminować systemami typu elektryczny pastuch jako niewidoczne ogrodzenie. Pies w ogrodzie to również dźwięki i odgłosy: szczekanie lub wycie psa, które często może powodować uciążliwości. Dziś krótko o tym jak ograniczyć tego typu nadmierne szczekanie i wycie – oczywiście nie chodzi tutaj o to by cały dzień poświęcić psu i jakoś go zająć 🙂

Wiadomym jest, że psy szczekają – jest to też jedna z ich niezaprzeczalnych zalet. Te zwierzęta domowe potrafią skutecznie nie tylko narobić hałasu, ale też odstraszyć potencjalnych włamywaczy i złodziei, na których nieustannie narażone jest nasze mieszkanie. Mimo wszystko – w dzisiejszych czasach szczekanie psa potrafi być niezmiernie męczące i przeszkadzające w codziennych czynnościach. Niezależnie od tego, czy szczeka nasz pies, czy pies sąsiada – wytwarzany przez niego hałas potrafi skutecznie zniechęcić i zdenerwować każdego człowieka w jego zasięgu. Dlatego też, jeśli posiadamy problem z za głośno szczekającym psem, powinniśmy skorzystać ze specjalnych urządzeń antyszczekowych, które z łatwością potrafią “wyłączyć” uporczywe szczekanie u naszego psa na pewien okres dnia.

Są to dość zaawansowane technicznie urządzenia elektryczne, które działają w prosty sposób: wykrywają, kiedy krtań zwierzęcia drga i wtedy uruchamiają impuls elektrostatyczny, który ma psa uspokoić. Po odpowiednim treningu działają już pierwszego dnia, więc ich skuteczność jest bardzo wysoka, a szkolenie psa jest możliwe bez względu na rasę psa czy jego wiek (ale powyżej 6 m-cy). Może się jednak zdarzyć, że nasz pies niechętnie podda się działaniu korekcyjnemu obroży antyszczekowej. W takim przypadku pozostaje nam jedynie konsultacja z weterynarzem, który może nam zalecić użycie bardziej skutecznego urządzenia antyszczekowego. Warto jednak przez jakiś czas (pięć – sześć dni) potrenować z psem sposób używania obroży, w skutek czego pies będzie miał większą szansę nauczyć się odpowiednio reagować. Jeśli nie mamy pomysłu, co do takiego treningu, powinniśmy zajrzeć do Internetu, w którym znaleźć można niezmiernie wiele informacji poświęconych tego typu urządzeniom. Zaglądajmy zarówno na fachowe strony producentów tych urządzeń, jak i na fora internetowe i dyskusyjne, na których znajdują się popularne problemy i ich rozwiązania oraz rady innych osób, zainteresowanych tresowaniem swojego pupila.

Warto wiedzieć, że większość urządzeń antyszczekowych działa w prosty sposób i za pomocą impulsu próbuje uspokoić psa. Trzeba pamiętać, że obroża tego typu ma za zadanie ograniczyć szczekanie psa, a nie je wyeliminować w całości. Bardzo istotne jest, abyśmy znaleźli taką firmę, która posiada odpowiednie certyfikaty i licencje, a także atesty zdrowotne. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do skuteczności i zagadnień bezpieczeństwa, dotyczących naszego urządzenia, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą i wszystko wyjaśnić a także – w miarę możliwości – poprosić go o radę. Dobrym posunięciem byłoby też skorzystanie z rady weterynarza, albo samego producenta urządzeń antyszczekowych (lub rady sprzedawcy albo innego fachowca). Wiedzy nigdy za wiele, a trzeba wiedzieć dużo, aby móc zapewnić swojemu czworonogowi jak najlepsze warunki tresury i ćwiczenia – polecamy tutaj obsługę sklepu easypet.pl lub tresura-psa.pl gdzie na pewno uzyskasz fachową pomoc w doborze odpowiedniej obroży i cenne wskazówki odnośnie tresury psa z takim urządzeniem.

Przy doborze odpowiedniej obroży antyszczekowej ważne poza certyfikatami jakości (na przykład certyfikat bezpieczeństwa psa ECMA) jest również jej waga i siła impulsu tak aby obroża dobrze współpracowała z danym psem i nie była dla niego za ciężka lub niewygodna. Szeroka oferta obroży tego typu jest u takich producentów jak Innotek, PetSafe czy Dogtra lub SportDOG. Najbardziej popularne obroże to w tej chwili uniwersalna Innotek BC-50E i SportDOG NoBark 18 dla dużych psów, a najlepsze bądź jak kto woli najdroższe obroże oferuje Dogtra w serii Yapper Stopper – nie tłumaczone ! :).

Jeśli natomiast w ogrodzie jest zainstalowany system typu elektryczny pastuch można pomyśleć o tym, żeby przed zakupem obroży która ograniczać szczekanie zmniejszyć za jego pomocą uciążliwości związane z hałasem. Dzięki możliwości swobodnego ułożenia przewodu w niewidocznym ogrodzeniu możemy psa oddalić od okien naszych lub sąsiadów. Jest to oczywiście półśrodek, a jeśli to nie pomoże zostaje nam jednak zawsze do wyboru klasyczna obroża ograniczająca szczekanie psów.


Napisz Komentarz